Google+

wtorek, 21 stycznia 2014

1100100 (Wszystko o co baliście się zapytać w związku z DRC Trials)

Dlaczego zwycięzcą DRC Trial wcale nie jest SCHAFT? Z jakiego powodu Valkyrie się nie popisała? Czym chwytały roboty? Na te i inne pytania dotyczące DARPA Robotics Challenge (DRC) Trials odpowiedzi znajdziecie w tej notce.

Jeśli chcecie wiedzieć coś więcej, pytajcie śmiało.




Kto jest największym wygranym DRC Trial?

Google.
Po przejęciach o których pisałam tutaj, firma stała się posiadaczem dwóch najlepszych robotów na świecie.

Dlaczego Valkyrie nie zdobyła żadnego punktu?

Bo jest robotem humanoidalnym, a robota humanoidalnego trudno zrobić. Serio.
Chyba przypadek NASA obrazuje to najlepiej. Mieli pieniądze, doświadczenie i motywację. Mimo tego odnieśli spektakularną porażkę, bo byli jedyną drużyną, która konstruowała humanoida od zera i w momencie, w którym inni pisali sterowanie oni kręcili śrubki. Wcale bym się nie zdziwiła, jakby połowa inżynierów pracujących nad projektem przez ostatni miesiąc przed konkursem tworzyła programistyczne druciarstwo, żeby ukryć to jak bardzo wiele jeszcze brakuje do przyzwoitego poziomu.
Nie sądzę jednak, że porwali się z motyką na słońce, a tragiczny pierwszy raz wcale nie wyklucza ich z zawodów. Jeśli ogarną niskopoziomowe systemy kontroli i nauczą Valkyrie chodzić, to manipulacja może nie być takim problemem, mają w końcu sporo doświadczenia z Robonautem.

Mogą jeszcze namieszać!

Zdjęcie Valkyrie z oficjalnej strony DRC.

Czy roboty były autonomiczne?

Nie.
Zdecydowana większość była sterowana zdalnie, mogły być też częściowo autonomiczne (człowiek wskazywał robotowi co ma zrobić np. podnieś ten obiekt a robot decydował w jaki sposób to wykona). Niestety nie jestem w stanie powiedzieć, czy jakaś drużyna się na to skusiła.

Co zmieni się w konkursie za rok?

Przede wszystkim zadanie nie będą podzielone na etapy. Robot będzie musiał wykonać wszystkie po kolei, tak jak w razie prawdziwej katastrofy. Roboty mają być też odrobinę bardziej autonomiczne.

Jak poradziły sobie roboty humanoidalne?

Jedynym robotem o typowo humanoidalnej budowie, któremu udało się coś wywalczyć był Atlas, czyli konstrukcja, nad którą równocześnie pracowały tłumy inżynierów, doktorów i profesorów, więc można powiedzieć, że poradziły sobie słabo. Może to znak, że nie warto kopiować ludzkiej formy, tylko ją ulepszać?

Atlas stworzony przez Boston Dynamics

Dlaczego większość robotów, którym udało się wejść po drabinie wchodziły na nią tyłem?

Ponieważ tyłem nie zahaczają kolanami o stopnie.
Dla ludzi pozycja z wygiętymi ramionami, którą DRC Hubo prezentuje na filmie poniżej jest wyjątkowo niewygodna. Ponieważ robotom nie robi to większej różnicy, mogą się one obrócić tyłem, dzięki czemu podczas podnoszeniu nogi nie muszę się tak wyginać w celu uniknięcia kolizji.


Dlaczego robot SCHAFT wygląda jakby miał połamane i powykręcane nogi?

Wygląda na to, że ten robot może pracować w dwóch konfiguracjach w zależności od tego, która jest lepsza do danego zadania. Tor przeszkód pokonywał przodem, drabinę i zadania manipulacyjne tyłem. Ze zdjęć wynika, że może być to związane nie tylko z kinematyką, ale również z bardzo specyficznym rozmieszczeniem czujników. Nie znalazłam niestety informacji na ten temat więc to tylko moje przypuszczenia.

Piękny to on nie jest.
Przeszkody pokonywał z całkowicie inną konfiguracją. Zdjęcie: IEEE.

Kto jest największym przegranym?

DRC Hubo.
Drużyny z tym robotem zajęły 11 i 13 miejsce. Słabo, jeśli weźmie się pod uwagę, że na samym Drexel University od 2012 roku rezyduje 7 robotów Hubo. Czyżby przeróbki, którym poddali robota były aż tak wielkie? Nie sądzę.

Hubo przed przeróbkami.


Kto jest jeszcze większym przegranym?

Europa.
USA ma swój zastęp zawodników, Japonia ma pierwsze miejsce (a do tego producentów, którzy mogli konkurować w konkursie, ale stwierdzili że ich to nie bawi), wspomniany wyżej Hubo jest robotem koreańskim, a my na starym kontynencie mamy potencjał i dobre chęci!

O jakiej firmie zapomina się w relacjach?

Robotiq.
Firma produkująca uniwersalne chwytaki "przemysłowe". Choć co chwile trafiam na nie na różnych stronach internetowych, nie spotkałam się jeszcze z ich użyciem w przemyśle poza aplikacjami pokazowymi, za to w DRC Trials trójpalczasty chwytak tej firmy poradził sobie świetnie. Używały go drużyny  SCHAFT, MIT, TARTAN i WRECS, czyli zdobywcy kolejno 1, 3, 4 i 7 miejsca.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz