![]() |
Logo konferencji ROSCon 2013. Poznajcie wszystkie roboty? |
Przegląd robotów wykorzystujących ROS stworzony rok temu.
Jedną z dużych zalet ROS jest jego uniwersalność. Strona internetowa projektu mówi o około 100 robotach działających w oparciu o ten system. Wśród nich warto wymienić mobilne manipulatory na przykład PR2 Willow Garage, Human Support Robot Toyoty, czy YouBot KUKI i małe roboty mobilne takie jak Qbo, Rovio firmy WowWee i zhakowana Roomba.
Dzięki ROS Industrial możliwe jest wykorzystanie możliwości bibliotek na robotach przemysłowych firm ABB, Universal Robots, Adept, Fanuc i Motoman. W tym przypadku ROS jest wyłącznie sterowaniem wysokopoziomowym poprzez komputer podłączony do kontrolera robota (ROS nie jest systemem czasu rzeczywistego, czyli chociażby ze względów bezpieczeństwa wykluczone jest użycie tylko jego).
Oprócz tego warto wspomnieć o manipulatorach nie do końca przemysłowe: Barret WAM, Baxter, czy Shadow Dexterous Hand.
Dalej należy wymienić przynajmniej cztery humanoidy: Nao i Romeo od Aldebaran Robotics, Robonaut 2 stworzony przez NASA i REEM-C od Pal Robotics.
![]() |
Niedawno pokazany światu REEM-C. |
Podsumowując: jeśli ktoś chce się zająć robotyką na poważnie to znajomość ROS znacznie ułatwi mu znalezienie pracy. Tak samo, jeśli chce zbudować robota, muszącego wykonywać wiele zaawansowanych funkcji, albo wypróbować jakiś pomysł na którejś z wielu istniejących konstrukcji (modele wielu z nich są dostępne w symulatorze). Jeśli jednak celem jest zbudowanie prostego systemu jak na przykład robot, który zamyka oczy i mówi mamo... dajcie sobie spokój z ROS i zainwestujcie w Arduino.
nie daj Boziu podpinać ROSa pod roboty ABB, one sobie nie radzą ze swoim własnym systemem! :O
OdpowiedzUsuń