Dla tych, którzy nie wiedzą o co chodzi:
notka 1
notka 2
film przedstawiający artystyczną wizję drużyny z Drexel University przedstawiającą Hubo wygrywającego konkurs:
Oficjalną platformą konkursu jest ATLAS, który powstaje w Boston Dynamics. Budowa robota ma być zakończona w czerwcu 2013, wtedy też zostanie wyłonionych 6 zwycięskich drużyn, które będą mogły przetestować swoje programy na żywym robocie. Beta oprogramowania do symulacji jest dostępna dla wszystkich, więc teoretycznie każdy może stworzyć swój soft i wygrać ATLASa. Jedynym warunkiem jest być lepszym od drużyn sponsorowanych przez DARPA (czyli: Lockheed Martin – Advanced Technology Laboratories, RE2, University of Kansas, Carnegie Mellon University, Massachusetts Institute of Technology, TRAC Labs, University of Washington, Florida Institute for Human and Machine Cognition (IHMC), Ben-Gurion University, NASA Jet Propulsion Laboratory, TORC Robotics) i mnóstwa konkurentów, którzy startują mimo braku funduszy.
ATLAS |
Carnegie Mellon University (CMU) – National Robotics Engineering Center (NREC)
Robot mało porywającej nazwie CHIMP (CMU Highly Intelligent Mobile Platform). Jego dziwny wygląd jest wymuszony przez założenia projektowe- robot ma zachowywać równowagę statyczną a nie dynamiczną co zdecydowanie ułatwi sterowanie.
Drexel University
Drexel ma ułatwione zadanie, programuje na 7 zakupionych niedawno robotach Hubo.
Raytheon
Jedna z największych firm zbrojeniowych stworzy, na bazie doświadczeń zdobytych przy projektowanieu egzoszkieletów XOS, robota Guardian.
SCHAFT Inc.
SCHAFT ma wykorzystać w swoim robocie software i hardware sprawdzony w HRP-2
Virginia Tech
T.H.O.R.- Tactical Hazardous Operations Robot i wszystko jasne. No może nie do końca wszystko, ale nie mam więcej informacji ;)
NASA - Johnson Space Center
NASA ma bardzo słabego grafika. Całe szczęście, że inżynierowie mogą pochwalić się sporym doświadczeniem, które zdobyli budując Robonauta. Może coś z tego wyjdzie.
NASA - Jet Propulsion Laboratory (JPL)
RobotSimian jest jedynym niehumanoidalnym i sterowanym zdalnie robotem w zestawieniu. Zobaczymy czy technologie sprawdzone w kosmosie podołają zadaniu.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz