Google+

poniedziałek, 8 października 2012

110111 (Baxter zrewolucjonizuje przemysł?)

    Tani, łatwy do zaprogramowania i gotowy do pracy ramię w ramię z człowiekiem. Tak w skrócie można opisać pierwszego robota Rethink Robotics, jednego z najbardziej tajemniczych start-upów w robotyce.


    Sama idea humanoidalnego robota przemysłowego, który może pracować na linii produkcyjnej zaraz obok ludzi nie jest nowa. Robota z dwoma manipulatorami można znaleźć w ofercie Motomana i Kawada Industries a ABB już od kilku lat pracuje nad Fridą. Tym co wyróżnia Baxtera spośród nich jest cena, 22 000 $ które trzeba za niego zapłacić to 4-6 razy mniej niż przy zakupach u konkurencji (Frida jest na razie bezcenna, ale ABB na pewno tanio jej nie sprzeda).


    Robot w cenie auta ma 14 stopni swobody, jest wyposażony w 5 kamer, które umożliwiają detekcję i rozpoznawanie detali, sonar,  który dostarcza informacji o przedmiotach i ludziach w jego otoczeniu, czujniki dotyku, oraz ekran dotykowy, służący do programowania oraz pokazujący humor robota (trochę straszne, trochę śmieszne, bardzo absurdalne).


    Oprogramowanie robota jest oparte na otwartych platformach: Linuksie oraz Robot Operating System (ROS). Osoby, które będą chciały nauczyć go czegoś więcej, w przyszłym roku będą miały okazję skorzystać z Software Development Kit przygotownaego przez Rethink Robotics.

    Efektory mogą być wymieniane w zależności od zastosowania, na razie producent oferuje dwa typy elektrycznych chwytaków równoległych oraz przyssawki. Wraz z rozwojem  projektu powinny pojawić się kolejne opcje.



    Póki co brzmi całkiem nieźle, ale Bexter ma również kila wad. Przede wszystkim jest wolny i mało dokładny co ogranicza możliwości jego zastosowania, a przewidywany czas jego pracy to 6500 godzin, czyli jak na robota przemysłowego bardzo, bardzo krótko. Maksymalny udźwig 2,3 kg też nie jest szczytowym osiągnięciem współczesnej techniki.

    I całe szczęście. Gdyby był szybki i uniwersalny moja świeżo rozpoczęta kariera w roli programisty robotów przemysłowych mogła by się okazać nadzwyczaj krótka ;)


Wszystkie zdjęcia pochodzą z artykułu na IEEE Spectrum. Polecam go każdemu który chce dowiedzieć się więcej o Baxterze i Rethink Robotics.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz