Google+

sobota, 9 lutego 2013

1000011 (Części zamienne: przegląd)

    Od dawna zbierałam się do napisania notki przeglądowej o częściach zamiennych do naszego niedoskonałego i często psującego się ciała. Shadow Robot Company zrobiło to za mnie na potrzeby dokumentu kręconego przez Channel 4. Do tego upakowali wszystko w bionicznego, nieco przerażającego człowieka.


    Wartego milion dolarów robota (manekina?) można zobaczyć w London Science Museum, oraz w dokumencie How to Build Bionic Man, który miał premierę 7 lutego 2013. Poniżej możecie obejrzeć jego zapowiedź (warto potem poświęcić godzinkę na obejrzenie całości!).


 

    Lista rzeczy, które znajdują się w środku tego niezbyt pięknego urządzenia jest zaskakująco długa:

Ramiona UtahArm3+ firmy Motion Control

Dłonie I-Limb Ultra firmy Touch Bionics. W notce numer 111110, opisałam ramię i dłoń Bebionic 3, które są jednymi z najnowszych tego typu urządzeń.

Biodra Ottobock Helix 3D Hip Joint System firmy Ottobock.

Kolana The Genium® Bionic Prosthetic System firmy Ottobock.

Stopy iWalk BiOM firmy iWalk przy współpracy z dr. Hugh Herr MIT, podczas oglądania fragmentu dokumentu opisującego iWalk moje "wow" było na prawdę głośne. Filmik poniżej może w pewnym stopniu wyjaśnić dlaczego:


Oczy Argus II Retinal Prosthesis System firmy Second Sight, zasadę ich działania w prosty sposób opisuje film poniżej:


Uszy implanty ślimakowe firmy Cochlear, zasada działania urządzenia została opisana tutaj.

Głos Voicetext TTS firmy NeoSpeach, Ivona, której używa sam Stephen Hawking.

Czaszka implanty z PEEK oraz tytanu firmy Cavendish Implants.

Tchawica polimery nanokompozytowe opracowane przez profesora Aleksa Seifaliana, jedna z najświeższych technologi, pierwsza transplantacja tego organu odbyła się w sierpniu 2011.


Płuca sztuczne płuca firmy Haemair, urządzenie jest w fazie testów laboratoryjnych, docelowo ma być produkowane w 3 wariantach (również jako implanty wszczepiane w miejsce płuc, a nie zewnętrzne urządzenia jak to prezentowane na grafice poniżej) w zależności od tego jak długo mają pracować. Zasada działania opisana została tutaj.




Serce sztuczne serce firmy SynCardia Systems, mniej efektowne niż bateria Iron Mana i wymaga noszenia ze sobą 6 kilogramowej walizki z układem zasilającym, ale równie skutecznie ratuje życie ludzi oczekujących na przeszczep. 75% pacjentów w tydzień po przeszczepie wstaje z łóżka.


Nerki prototyp sztucznej nerki opracowywany przez badaczy na całym świecie pod kierownictwem doktora Shuvo Roy z University of California San Francisco, urządzenie trafi do testów laboratoryjnych za 3-5 lat, może w przyszłości rozwiąże problem dializowanych osób, które nie mogą znaleźć dawcy.




Śledziona spleen-on-a-chip stworzona w instytucie Wyss, rozwijana dzięki dotacjom od armii USA.

Trzustka bezobwodowa sztuczna trzustka opracowana na uniwersytecie De Montford, pierwsza sztuczna trzustka, której działanie nie jest regulowane przez komputer. Zbiornik z insuliną znajduje się za żelową barierą, która zmienia swoją przepuszczalność w zależności od zawartości glukozy we krwi.

Krew plastikowa krew opracowywana na University of Sheffield, krew z butelki, która ma długi termin ważności i można jej używać niezależnie od grupy krwi. Całkiem wygodnie.

Żyły arterie z polimerów nanokompozytowych stworzone przez profesorów Alexandra Seifaliana i Georgea Hamiltona, materiał i zasady funkcjonowania są podobne jak w przypadku sztucznej tchawicy, testy kliniczne mają rozpocząć się w najbliższym czasie.

Cewka moczowa wykonana z polimerów nanokompozytowych opracowywana przez profesora Alexandra Seifaliana, na razie znajduje się w fazie rozwoju i testowania, czy jest możliwe zastosowanie tego materiału.

Egzoszkielet Rex stworzony przez Rex Bionics, Rex jest pierwszym egzoszkieletem, który sam utrzymuje równowagę dzięki czemu użytkownik nie musi się już asekurować kulami i ma wolne ręce. O innych egzoszkieletach możecie przeczytać w notce z numerem 10101.




     Zakończenie miałam poświęcić na kwestie etyczne związane z przerabianiem się na cyborga, ale nie jest to zagadnienie ani łatwe, ani krótkie (a ja jestem tylko prostym robotykiem) więc ten temat będzie musiał poczekać na osobną notkę. I tak stworzyłam tasiemcowego potwora.

    Jeśli dalej mało wam czytania odwiedźcie stronę Channel 4 i zbudujcie swoją bioniczną wersję.

1 komentarz:

  1. prosta budowa robota a cy jesz niestrucia budowy robota taniego i domowym sposobem zęby rozpoznawał osobę w nocy widniał Tertulian odległość mobilny zęby mapę tworzył i samo ładował się można samemu nazwać go można modulator głosu mozliwos sterowania na odległos z możliwościom rozbudowy jednostki zęby muk się uczyć samo ładował atomatycnie.

    OdpowiedzUsuń