Google+

piątek, 18 maja 2012

101011 (Nadzieja na niezależność dla osób sparaliżowanych)


    Jednym z ważnych kierunków rozwoju robotyki usługowej jest pomoc osobom niepełnosprawnym. Powstaje coraz więcej protez i egzoszkieletów, w których polecenia nie muszą być przekazywane werbalnie, jednak wszystkie są przeznaczone dla osób przynajmniej częściowo sprawnych ruchowo. Eksperyment, przeprowadzony na Brown University, w trakcie którego dwie całkowicie sparaliżowane osoby sterowały ramieniem robota, może to zmienić.

Robot na zdjęciu to Light-Weight Robot III stworzony w DLR
    Było to możliwe dzięki wszczepieniu bezpośrednio do kory ruchowej pacjentów implantu wielkości 4x4mm, na którym znajdowało się 96 elektrod. Zebrane przez nie sygnały były analizowane przez komputer i przekazywane do robota.



    W 2002 roku Kevin Warwick, nazwany pierwszym cyborgiem, kontrolował ruch mechanicznej ręki poprzez impulsy z podobnego implantu wszczepionego w nerw ośrodkowy (przedramię). Cztery lata później sparaliżowany pacjent był w stanie poruszać kursorem na ekranie. W 2012 możliwe jest dzięki tej technologii poruszanie robotem w trzech wymiarach. Za to właśnie kocham technikę.

Dużo więcej szczegółów tutaj.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz